دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷

آخرين به روز سازي: شنبه 26 آبان 1397

 

عبارت مورد نظر:

جستجو در:


صنايع فرهنگي: صنايع آينده‌

کارگروه نظام نوآوري صنايع فرهنگي شوراي عالي انقلاب فرهنگي

---------------------------

باشگاه آينده‌پژوهان جوان

---------------------------

پارس درگاه

---------------------------

شبكه تحليلگران تكنولوژي

---------------------------

باشگاه انديشه

---------------------------

طرح ايده‌پردازي كاربردي در فناوري نانو

---------------------------

پايگاه بين‌المللي اطلاع‌رساني كنفرانس‌هاي مديريت و فناوري اطلاعات

---------------------------

انديشگاه نانو و صنعت

---------------------------

بتسا

---------------------------

سايت جامع خلاقيت

---------------------------

سايت تدوين نقشه جامع علمي کشور در حوزه سلامت

---------------------------

بنياد توسعه فردا

---------------------------

پژوهشکده صنعت معدن و تکنولوژي

---------------------------

Shaping Tomorrow

---------------------------

نبت

---------------------------

انديشکده تدبيرآب

---------------------------

مرکز رشد واحدهاي فناور دانشگاه قم


آصف هيچ‌گونه مسووليتي در مورد محتويات سايت‌هاي بالا ندارد.

 

مرکز InformationWeek گزارش داد: برترين اختراعات فناورانه سال 2014

93/3/1
 

  فناوري از جمله حوزه‌هايي محسوب مي‌شود که هر روز در آن حق امتيازها و اختراعات مختلف به ثبت مي‌رسد و کاربران به طور واضح نوآوري‌هاي ارائه شده در اين حوزه را لمس مي‌کنند. اين جريان به صورتي دنبال مي‌شود که گوگل چندي پيش اعلام کرد، در حالي که فعاليت خود در دنياي اينترنت را تنها با 4 حق امتياز آغاز کرد، هم‌اکنون به طور ميانگين روزي 10 اختراع به ثبت مي‌رساند و تمامي آن‌ها به نوعي با زندگي روزمره مردم درگير است. هر يک از اين ابداعات فناورانه که توسط اشخاص و شرکت‌هاي مختلف در سراسر جهان به ثبت مي‌رسند، براي ساکنان هزاره سوم اهميت ويژه‌اي دارند بر حسب اهداف و سلايقي که مردم دنبال مي‌کنند، مي‌توانند در زندگي روزمره مورد استفاده قرار گيرند. اگرچه تاکنون آمار مشخصي در مورد تعداد اختراعات و حق امتيازهاي ثبت شده در حوزه فناوري منتشر نشده است، اما مرکز InformationWeek (اين مرکز از سال 1979 آغاز به فعاليت کرده است و سالانه 100 تحقيق درخصوص آي‌تي انجام مي‌دهد) طي چند ماه گذشته بررسي‌هاي فراواني انجام داده است تا بهترين موارد از بين تمام اختراعات ثبت شده در حوزه فناوري را انتخاب کند. اين بررسي گسترده و جهاني هفته گذشته به اتمام رسيد و نتيجه حاصل از آن فهرستي بود که 20 اختراع فناورانه برتر سال را معرفي کرد.
مرکز پشتيباني پزشکي
پزشکي را تصور کنيد که باعجله وارد بخش اورژانس مي‌شود و به جاي آنکه روي تبلت يا رايانه مرکزي به دنبال سوابق پزشکي بيمار بگردد، تمام اطلاعات مربوط به وي را در عينک هوشمند گوگل در اختيار دارد. او براحتي در اين اطلاعات جست‌وجو مي‌کند، جزئيات مربوط به وي را مي‌يابد، نسخه‌هاي قبلي را مي‌خواند، از نظر پرستاران مطلع مي‌شود، علايم حياتي را مورد بررسي قرار مي‌دهد و هرچه لازم داشته باشد روي اين نمايشگر کوچک در اختيار مي‌گيرد. اين اتفاق به واسطه فناوري «مرکز پزشکي Beth Israel Deaconess» مورد آزمايش قرار مي‌گيرد که هم‌اکنون با کمک عينک هوشمند گوگل آزمايش مي‌شود و قرار است در بخش اورژانس‌ بيمارستان‌ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار گيرد.
پلتفرم بوئينگ
شرکت بوئينگ به واسطه توليد هر يک دستگاه هواپيما بيش از 9 ترابايت اطلاعات ذخيره مي‌کند که فقط متخصصان مي‌توانند اين اطلاعات را مورد استفاده قرار دهند. مهندسان بوئينگ، کارشناسان آي‌تي و متخصصان کارخانه‌اي همکاري‌هاي جديدي با يکديگر انجام داده‌اند تا يک رابط کاربري هوشمند موسوم به «ابزار يکپارچه‌سازي بصري» توليد کنند و اين امکان را در اختيار کارمندان فعال در چرخه توليد هواپيما بگذارند تا آخرين اطلاعات مربوط به بخش‌هاي مختلف را در تصاوير سه‌بعدي ببينند. اين فناوري در جريان طراحي و آزمايش چرخ‌هاي بزرگترين هواپيماي مسافربري جهان موسوم به 787 Dreamliner مورد استفاده قرار گرفت و کيفيت محصول 70 درصد افزايش يافت.

سيستم هوشمند شهر کاليفرنيا
فرماندار شهر سانتامونيکا در ايالت کاليفرنياي آمريکا به‌منظور کمک به دانشجويان و فارغ‌‌التحصيلان براي رقابت در فرصت‌هاي شغلي تخصصي «طرح فناورانه جوانان» را عرضه کرده است. اين طرح با همکاري مديران شهري و شرکت‌هاي فناوري ارائه شده است و به جوانان امکان مي‌دهد با توجه به چشم‌اندازهاي فناوري اطلاعات در دنياي واقعي، مهارت‌هاي لازم براي حضور در مشاغل تخصصي را ياد بگيرند. جوانان در اين طرح از نزديک با کارمندان حوزه آي‌تي آشنا مي‌شوند و امکان آموزش آن‌ها در تمام تخصص‌هاي حوزه فناوري فراهم مي‌شود.

بيمارستان هوشمند
بيمارستان مرکزي نيويورک به‌جاي استفاده از سيستم‌هاي سنتي براي خبر کردن پرستاران، تخت همه بيماران خود را به رايانه لوحي تجهيز کرده است و اين امکان را به بيماران مي‌دهد تا در اين دستگاه کوچک به همه اطلاعات و سوابق پزشکي خود دسترسي داشته باشند. اين بيمارستان سايتي را با نام MyNYP.org راه‌اندازي کرده است که همه اطلاعات پزشکي مربوط به بيماران آن مبتني بر سيستم HealthVault مايکروسافت در آن ذخيره مي‌شوند و رايانه لوحي مذکور هم به بيماران کمک مي‌کند تا براحتي در اين پرتال پزشکي گشت وگذار کنند. زماني که بيمار از اين تبلت براي خبر کردن پرستار استفاده مي‌کند، کارآمدي آن‌ها را افزايش مي‌دهد و زمان کمتري در سيستم اداري بيمارستان هدر مي‌رود.

سيستم هوشمند باربري
تصور کنيد يک بار سنگ به وزن 18 تن قرار است جابه‌جا شود و شرکت Martin Marietta به وسيله سيستم‌ خودکار، هوشمند، يکپارچه و پيشرفته خود بدون هر مشکلي اين کار را انجام مي‌دهد. اين شرکت در امريکاي شمالي بيش از 300 شعبه دارد و گروه خدمات اطلاعاتي آن سيستم هوشمند با قابليت کنترل از راه دور ساخته‌اند که به شبکه پيچيده‌اي از دوربين‌ها، سيم‌ها و سيستم‌هاي بي‌سيم تجهيز شده است و ابزار اينترنتي VoIP، سيستم مديريتي رايانه‌اي، چراغ‌هاي راهنمايي و رانندگي، بوردهاي پيام‌رسان، چاپگر هوشمند قبض و کيوسک‌هاي هوشمند مي‌شود. کاميون‌هايي که وارد اين شرکت مي‌شوند RFID دارند و همه اطلاعات مربوط به راننده و بار در آن‌ها ذخيره شده است و از اين طريق به صورت هوشمند وزن آن‌ها مشخص مي‌شود و هيچ اشتباهي در اين زمينه صورت نمي‌گيرد.
نرم‌افزار ابري
شرکت Ultimate Software نرم‌افزار جديدي با نام UCloud توليد کرده است که مراکز توسعه فناوري اطلاعات را به مراکز عملياتي آي‌تي متصل مي‌کند تا همکاري آن‌ها بهتر انجام شود. محصول اين همکاري روش ويژه‌اي است که به واسطه آن فرايند توسعه و عرضه نرم‌افزار با سرعت بيشتر صورت مي‌گيرد و ميزان خطا در گروه‌هاي کاري آي‌تي کاهش مي‌يابد. اين شرکت با استفاده از نرم‌افزار خود تعداد ساخت‌وسازها در يک روز را از 600 به 1800 مورد رسانده و ميزان موفقيت پروژه را از 83 درصد به 98 درصد رسانده است. در فرايند ساخت و سازهاي نرم‌افزاري با اين ابزار، ميزان قابليت‌هاي جديد ارائه شده نيز 20 درصد افزايش يافته است و زمان لازم براي توليد زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري هم از 6 ماه به 2 ماه کاهش يافته است.

پيوند بيمارستان و خانواده بيمار
هنگامي که نوزادان نارس يا بيمار به بخش مراقبت‌هاي ويژه بيمارستان سپرده مي‌شوند، احتمال دارد که والدين براي روزها، هفته‌ها يا حتي ماه‌ها از فرزند خود جدا شوند. به منظور ارتباط بهتر و نزديک‌تر ميان خانواده و نوزاد بيمار، مرکز «منابع درماني تگزاس» اتاق مراقبت‌هاي ويژه خود موسوم بهPeek-A-Boo را راه‌اندازي کرده است که تصاوير نوزاد به صورت مستقيم از داخل آن پخش مي‌شود. اين اتاق به‌ازاي هر نوزاد يک دوربين اينترنتي هوشمند و چندين اسپيکر قوي را شامل شده است و خانواده‌ها مي‌توانند از طريق سايت اينترنتي بيمارستان و وارد کردن رمز عبور، به تصاوير نوزاد خود دسترسي داشته باشند و او را از راه دور در آغوش بگيرند.
سيستم هوشمند هواپيماسازي
شرکت Spirit AeroSystems وظيفه طراحي و توليد بخش‌هاي اصلي هواپيما را برعهده دارد، به عنوان مثال، بخش اعظم قطعات هواپيماي بوئينگ 787 در اين شرکت ساخته شده است. اين شرکت هر روز انبوهي از اطلاعات مربوط به مشتريان خود و ديگر هواپيماسازان را در اختيار مي‌گيرد و آن‌ها را در جريان توليدات خود به کار مي‌بندد. با گسترش فعاليت‌هاي AeroSystems، اين شرکت پايگاه داده SAP HANA را در اختيار گرفته است و با استفاده از ابزارهاي تحليلي، هيچ بخش از اطلاعات را از دست نمي‌دهد. اين شرکت همچنين نر‌م‌افزاري ساخته است که Buffer Incursion Charts نام دارد و کمک آن توانسته است سالانه 2 ميليارد دلار از هزينه‌هاي خود را کاهش دهد. پيش‌بيني مي‌شود که اين نرم‌افزار زمان لازم براي توليد محصولات مختلف در اين شرکت را 25 درصد کاهش دهد.
بازي آموزنده
ايالت ميشيگان امريکا مشکلات فراواني در حوزه امنيت سايبري دارد و کارمندان دولتي اين منطقه هم تمايلي به افزايش آگاهي خود در حوزه امنيت سايبري و استفاده از ابزارهاي موجود ندارند. اما فرماندار اين ايالت يک بازي مهيج روي تمام سيستم‌هاي دولتي خود نصب کرده است که کارمندان بايد 12 مرحله آن را دنبال کنند و زماني که به مرحله آخر مي‌رسند، همه مهارت‌هاي امنيتي را به‌صورت خودکار آموخته‌اند. اين پروژه 200 هزار دلار هزينه داشته و به عبارت ديگر، براي آموزش هر مفهوم به هر يک از 50 هزار کارمند دولتي 30 سنت هزينه شده است. اجراي طرح ياد شده 80 درصد هزينه‌هاي آموزش حين سازمان را کاهش داده است و دولت امريکا مي‌کوشد از آن در ديگر زمينه‌ها هم استفاده کند.
افزايش کارآمدي کارمندان
شرکت Cerner که در زمينه فناوري‌هاي بهداشتي و درماني فعاليت مي‌کند 14 هزار کارمند دارد که هر يک از آن‌ها با صدها هزار نفر در سراسر جهان ارتباط دارند. اين شرکت براي بازاريابي، فروش و ارائه خدمات خود در زمينه ارتباط با مشتري، مشاوره و پشتيباني پايگاه داده گسترده‌اي در اختيار دارد. اما شرکت Cerner براي پايان دادن به نابساماني‌ها در اين زمينه يک پرتال هوشمند راه‌اندازي کرده است که Delphi نام دارد و ابزارهاي مورد نياز خود را از 17 برنامه سازماني «مديريت ارتباط با مشتري»(CRM) دريافت مي‌کند. پرتال جديد به کارمندان کمک مي‌کند تا با جست‌وجوي يک کليدواژه بتوانند به اطلاعات همه مشتريان جهاني خود در يک زمينه خاص دسترسي داشته باشند،‌ داده‌هاي مورد نياز خود را براحتي استخراج کنند و در کوتاه‌ترين زمان ممکن به مشتريان سرويس دهند. اين اتفاق باعث شده است تا ضمن افزايش رضايتمندي مشتريان، سرعت خدمت‌رساني به آن‌ها به ميزان قابل ملاحظه افزايش يابد و هزينه‌هاي سازماني نيز کاهش قابل ملاحظه پيدا کند.
در فهرست مرکز InformationWeek براي سال 2014 ميلادي 100 اختراع برتر جهان معرفي شده‌ است که موارد ياد شده تنها مربوط به 10 اختراع اول مي‌شوند و مابقي آن‌ها در ديگر زمينه‌ها به مردم خدمت‌رساني مي‌کنند. البته توجه داشته باشيد که فرايند ابداعات نوين در عرصه فناوري هرگز متوقف نشده است و همچنان مي‌توان منتظر اتفاق‌هاي جالب‌تر در اين زمينه بود.

روزنامه ايران _ شماره 5650 _ 30/2/93

   

 ۱۳۸۳© انديشكده صنعت و فناوري (آصف)
كليه حقوق براي انديشكده صنعت و فناوري محفوظ است.
طراحي سايت: آذرتاش پويا

 شرکت ايده‌پويان شريف