دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷

آخرين به روز سازي: شنبه 26 آبان 1397

 

عبارت مورد نظر:

جستجو در:


صنايع فرهنگي: صنايع آينده‌

کارگروه نظام نوآوري صنايع فرهنگي شوراي عالي انقلاب فرهنگي

---------------------------

باشگاه آينده‌پژوهان جوان

---------------------------

پارس درگاه

---------------------------

شبكه تحليلگران تكنولوژي

---------------------------

باشگاه انديشه

---------------------------

طرح ايده‌پردازي كاربردي در فناوري نانو

---------------------------

پايگاه بين‌المللي اطلاع‌رساني كنفرانس‌هاي مديريت و فناوري اطلاعات

---------------------------

انديشگاه نانو و صنعت

---------------------------

بتسا

---------------------------

سايت جامع خلاقيت

---------------------------

سايت تدوين نقشه جامع علمي کشور در حوزه سلامت

---------------------------

بنياد توسعه فردا

---------------------------

پژوهشکده صنعت معدن و تکنولوژي

---------------------------

Shaping Tomorrow

---------------------------

نبت

---------------------------

انديشکده تدبيرآب

---------------------------

مرکز رشد واحدهاي فناور دانشگاه قم


آصف هيچ‌گونه مسووليتي در مورد محتويات سايت‌هاي بالا ندارد.

درباره‌ي انديشكده
 

پيشينه‌ي ما

انديشكده صنعت و فناوري در واقع يك كانون تفكر است كه در بهار ۱۳۷۷ و ابتدا با عنوان "گروه مهندسان مشاور هوايي" تأسيس شده است. آصف تاكنون پروژه‌هاي مطالعاتي گوناگوني را به سفارش سازمان‌هاي مختلف دولتي، به‌ويژه سازمان محترم صنايع هوايي نيروهاي مسلح، انجام داده است.
عنوان اين موسسه از ابتداي سال ۱۳۸۲ و با جلب موافقت وزارت محترم علوم، تحقيقات و فناوري به انديشكده صنعت و فناوري (آصف) تغيير يافته است. اين تغيير عنوان، نشانه‌ي گسترش فعاليت‌هاي آصف به كليه‌ي حوزه‌هاي صنعت و فناوري است.


ماهيت سازماني ما

آصف يك موسسه‌ي غيرانتفاعي و داراي اساسنامه‌ي مصوب است كه با عنوان موسسه‌ي مطالعاتي ـ پژوهشي و تحت شماره ۱۵۳۹۱در اداره‌ي ثبت شركت‌ها به ثبت رسيده است.
منابع مالي آصف از طريق عقد قراردادهاي مطالعاتي و پژوهشي با سازمان‌هاي كارفرما تأمين مي‌شود.
در حال حاضر، آصف زيرنظر يك "شوراي تفكري" اداره مي‌شود.
مسووليت اداره‌ي آصف بر عهده‌ي مهندس عقيل ملكي‌فر است كه بيش از 24 سال در سمت‌هاي مختلف مديريت مراكز تحقيقاتي و مطالعاتي در بخش‌هاي دولتي و خصوصي انجام وظيفه كرده و تاكنون كتاب‌ها، گزارش‌ها و مقاله‌هاي متعددي را در زمينه‌هاي آينده‌پژوهي، مديريت پروژه و مديريت‌ تحقيقاتي و فناوري تأليف نموده است. نامبرده از اعضاي موسس انجمن مديريت تكنولوژي ايران و عضو شوراي مشاوران فصلنامه مديريت فردا است و مدت يكسال نيز سردبير هفته‌نامه‌ي گسترش صنعت، ارگان سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، بوده است.


فلسفه‌ي وجودي ما

الف . نظريه‌پردازي در زمينه‌ي صنعت و فناوري
ب . تصميم‌سازي استراتژيك


آصف با هدف پاسخ‌گويي به دو نياز اساسي كشور، و همچنين سازمان‌ها و شركت‌هاي دولتي و خصوصي پايه‌گذاري شده است:


  
۱. توسعه‌ي بنيان نظري و معرفتي كشور در زمينه‌ي صنعت و فناوري به‌عنوان يك "مركز نظريه‌پرداز"؛ و
  
۲. كمك به شكل‌گيري سياست‌ها و استراتژي‌هاي صنعتي و فناوري به‌عنوان يك "مركز تصميم‌سازي استراتژيك".


فرآيندهاي تصميم‌سازي استراتژيك در آصف، بر پايه‌ي فعاليت‌هاي زير استوار است:


   • مطالعات و تحليل‌هاي آينده‌پژوهي؛
   • هم‌انديشي با خبرگان و كارشناسان؛
   • مطالعات ترازيابي (تطبيقي)؛
   • تحليل‌هاي علمي و كارشناسي پيرامون چالش‌ها و فرصت‌ها در هر زمينه؛ و  ارايه‌ي راه‌حل‌هاي بومي، جامع و اثربخش.


ديدمان استراتژيك ما

ما مي‌خواهيم بازوي تفكري ايران اسلامي در فرآيند
گذار به يك جامعه دانش‌بنيان باشيم.


ما بر اين باوريم كه يكي از رسالت‌هاي بزرگ انقلاب اسلامي، ايجاد يك جامعه‌ي "دانش‌بنيان" بر پايه‌ي ارزش‌هاي والاي قدسي با حفظ هويت ايراني ـ اسلامي كشور است. حق نسل آينده‌ي ما اين است كه چنين جامعه‌اي را درك كند و از مواهب مادي و معنوي آن برخوردار شود. تحقق اين آرمان شكوهمند در چنين مدت كوتاهي بدون شك نيازمند يك "جهش دانشي" در پرتو نظريه‌ها، سياست‌ها و استراتژي‌هايي است كه به تعبير مقام معظم رهبري، مبتني بر "راه‌هاي ميانبر" باشد.
ما مي‌خواهيم در ايجاد اين جهش دانشي سهيم باشيم و صرفاً به يك آرمان مي‌انديشيم: خلق يك جامعه‌ي دانش‌بنيان در چارچوب ميهن عزيز اسلامي.
در اين راستا، بيش‌تر كوشش‌هاي علمي آصف بر سه زمينه‌ي آينده‌پژوهي، مديريت فناوري و مديريت دانش و خلق و اشاعه‌ي اطلاعات، دانش و معرفت در اين زمينه‌ها استوار خواهد بود.


ارزش‌هاي استراتژيك ما


۱
. مشتري

مشتري "فصل‌الخطاب" است؛ نيازها و انتظارات او حرف اول را مي‌زند. ما به رشد، تعالي، سربلندي و خشنودسازي مشتريان خود عميقاً تعهد داريم. و همواره تلاش خواهيم كرد كه حافظ اسرار آنان باشيم.
 

۲. يادگيري

مديران ما تعهد دارند كه انديشكده را به يك "سازمان يادگيرنده" تبديل كنند و كاركنان ما تشويق مي‌شوند كه بر پايه‌ي پيشرفته‌ترين فنون يادگيري، همه‌ي استعدادهاي خود را به‌گونه‌اي متوازن پرورش دهند.
 

۳. تفكر ارزشي

در حالي كه بسياري از سازمان‌ها و شركت‌ها بر پايه‌ي نگرش "مشكل‌محور" اداره مي‌شوند، آصف بر مبناي نگرش "فرصت‌محور" مديريت مي‌شود. اين نگرش تنها در پرتو تفكر ارزشي به‌ظهور مي‌رسد. ما ترويج‌كننده و مدافع تفكر ارزشي در همه‌ي زمينه‌هاي كسب‌وكار هستيم.
 

۴. ديده‌باني

ما نقش "ديده‌بان" صنعت و فناوري را براي كشور و به‌ويژه براي مشتريان خود ايفا مي‌كنيم. ما همواره به‌دنبال گشايش جبهه‌هاي نظري و معرفتي جديد و بديع در صنعت و فناوري خواهيم بود و به ياري خداوند متعال، همواره حرف اول را خواهيم زد.
 

۵. دستيابي به هنجارهاي جهاني

ما از اين واقعيت آگاهيم كه اعتبار و وجاهت حرفه‌اي ما در ميهن عزيز اسلامي، نيازمند دستيابي به ترازهاي علمي و معرفتي "كلاس جهاني" است. ما خواهيم كوشيد تا به ياري خداوند متعال به يك كانون تفكرِ كلاس جهاني بدل شويم.


شايستگي‌هاي‌ محوري ما

شايستگي‌هاي محوري ما نشانگر قابليت‌هايي هستند كه ما را از ديگران متمايز مي‌سازند. ما به داشتن شايستگي‌هاي محوري زير افتخار مي‌كنيم:
 

۱. يادگيري خلاق

از نظر ما يادگيري خلاق به اين معناست كه مستمراً مي‌توانيم بينش‌ها، دانش‌ها و توانش‌هايي را پديد ‌آوريم كه پاسخگوي جديدترين نيازهاي مشتريان ما در محيط پيچيده‌ي امروز باشد. بر پايه‌ي اين قابليت مي‌توانيم با "چشم نو" به مسايل نگاه كنيم و به مشتريان خود اطمينان بدهيم كه هرگز از ما "خدمات كليشه‌اي" دريافت نخواهند كرد.
 

۲. تضمين نتيجه با رعايت معيارهاي حرفه‌اي

مشتريان ما به ياري خداوند متعال مي‌توانند مطمئن باشند كه ما حصول نتيجه را با رعايت معيارهاي حرفه‌اي و درك عميق نيازهاي آن‌ها تضمين مي‌كنيم. در برخورد با پيچيده‌ترين پروژه‌ها اعتقاد عميق داريم كه "ما مي‌توانيم" و سپاس خداوند را كه همواره از احساس موفقيت لازم برخوردار بوده‌ايم.


اصول حرفه‌اي ما

انديشكده در تمامي فعاليت‌هاي خود بر رعايت اصول زير به‌عنوان "ارزش‌هاي عملياتي" خود تأكيد مي‌كند:
 

۱. رازداري

كليه‌ي اطلاعات خاصي كه از مشتري در ارتباط با پروژه‌ يا پروژه‌هاي وي دريافت مي‌شود و همچنين تمام ايده‌ها و اطلاعات ويژه‌اي كه با پول مشتري و به سفارش وي توليد مي‌شود، به‌عنوان اسرار مشتري محفوظ است و افشاي آن‌ها يك تخلف حرفه‌اي و سازماني محسوب مي‌شود.
 

۲. رعايت حقوق مالكيت معنوي

آصف به رعايت حقوق مالكيت معنوي صاحبان ايده‌ها و يافته‌هاي علمي متعهد است. كليه‌ي منابع و مآخذي كه مورد استفاده‌ي پژوهشگران ما قرار مي‌گيرند با ذكر مشخصات دقيق شناسنامه‌اي در اسناد و گزارش‌ها درج مي‌شوند.
 

۳. تأكيد بر ساده‌سازي امور

همه‌ي سازمان‌هايي كه طبق اصول و قواعد "مديريت بر پايه‌ي ارزش‌ها" اداره مي‌شوند، خود را به ساده‌سازي امور براي كاركنان و مشتريان متعهد مي‌دانند. آصف، يكي از اين‌گونه سازمان‌هاست و تا حد ممكن بر ساده‌سازي امور تأكيد مي‌ورزد.
 

۴. پرهيز از اسراف و تجمل‌گرايي

محيط كاري ما با حفظ زيبايي به اندازه‌ي كافي ساده است. از هر اقدامي كه علامت تجمل باشد و به اسراف منابع مالي پروژه‌ها و انديشكده منتهي شود، جداً احتراز مي‌شود.
 

۵. اشاعه‌ي دانش

اطلاعات و دانش عامي كه در آصف توليد مي‌شود يك سرمايه‌ي ملي است و بايد از راه‌هاي مناسب در سطح جامعه اشاعه يابد. ما از هر فرصت مناسبي براي اين منظور استفاده خواهيم كرد. مديران ما كمك علمي به پروژه‌هاي دانشجويي را يك وظيفه‌ي جاري مي‌دانند و كماكان در دسترس دانشجويان خواهند بود.
 

۶. آماده‌سازي حرفه‌اي اسناد و گزارش‌ها

اسناد و گزارش‌هايي كه ما توليد مي‌كنيم با مشتريان ما حرف مي‌زنند و نظر آن‌ها را عميقاً جلب مي‌كنند. ما موازين زيبايي‌شناسي و "مهندسي كاربرد" را مي‌آميزيم تا اسناد و گزارش‌هايي توليد كنيم كه كاربرپسند باشند.
 

۷. رعايت حقوق و كرامت همسايگان

همسايگان ما از دست و زبان ما در امان هستند؛ به آنان احترام مي‌گذاريم و هر جا كه بتوانيم در كمك به آنان كوتاهي نمي‌كنيم.
 

۸. تأكيد بر پاكيزگي و طهارت شرعي محيط كاري

محيط كاري ما بايد از عالي‌ترين استانداردهاي پاكيزگي بهداشتي و طهارت شرعي برخوردار باشد. ما از اين طريق به خود و ميهمانانمان احترام مي‌گذاريم و نشان مي‌دهيم كه آموزه‌ي "النظافه من الايمان" را درك مي‌كنيم.
 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

گوشه‌اي از کارنامه‌ي ‌پرافتخار آصف

ما که هستيم؟

 

 1. ما همان کساني هستيم که نخستين اتاق فکر کشور را آن‌ هم در سال 1371 در يکي از موسسه‌هاي تابعه‌ي وزارت دفاع تاسيس کرديم. و از همان زمان تا کنون سرگرم دانش‌اندوزي و مهارت‌ورزي در عرصه‌هاي اتاق‌هاي فکر بوده‌ايم.

 2. ما همان کساني هستيم که نخستين مطالعات جدي و نظام‌مند پيرامون شهرک‌هاي تحقيقاتي، پارک‌هاي فناوري و مراکز رشد را آن‌هم از سال 1371 در نخستين اتاق فکر کشور آغاز کرديم و علاوه بر انجام مطالعات مفصل و کارهاي ترويجي بسيار در اين زمينه، نخستين مقاله در اين زمينه را به دومين کنفرانس ملي همکاري‌هاي دولت، دانشگاه و صنعت ارايه داده‌ايم که در کتابچه‌ي اين کنفرانس در سال 1376 به چاپ رسيده است.

 3. ما همان کساني هستيم که دومين اتاق فکر کشور را با عنوان "مؤسسه‌‌ پژوهش و مطالعات عاشورا" در مشهد مقدس راه انداخته‌ايم و نخستين مرکز آينده‌پژوهي را در اين مؤسسه تأسيس کرده‌ايم.

 4. ما همان کساني هستيم که نخستين سند به زبان فارسي پيرامون اتاق‌هاي فکر را در سال 1376 با عنوان "کانون‌هاي تفکر: نهاد‌هاي ويژه‌ي آينده‌پژوهي، سياست‌پژوهي و ايده‌پردازي" تاليف کرده‌ايم.

 5. ما همان کساني هستيم که در سال 1377 انديشکده‌‌ آصف را در وهله‌ي اول جهت ارا‌يه‌ي خدمات مشاوره‌اي و فکري به سازمان صنايع هوايي نيروهاي مسلح تأسيس کرده‌ايم، و طي اين همکاري توانستيم علاوه‌ بر اجراي پروژه‌هاي مطالعاتي گوناگون در پيوند با صنايع هوايي، چندين سند مهم ملي را نيز در اين زمينه تدوين کنيم که از جمله‌ي آن‌ها مي‌توان به "استراتژي توسعه‌ي ناوگان هوايي مسافري کشور در افق 1400" و نيز "منشور ملي هوافضا" اشاره کرد.

 6. ما همان کساني هستيم که نخستين بار دانش‌هايي چون آينده‌پژوهي و مديريت تکنولوژي و کارآفريني تکنولوژيک (تکنولوژي‌محور) را در سال ‌ 1380 به کشور معرفي کرده‌ايم. در اين زمينه‌ها نخستين کتاب‌ها را نوشته‌ايم، و ده‌ها سمينار و کارگاه آموزشي در هر يک از اين زمينه‌ها برگزار کرده‌ايم.

 7. ما همان کساني هستيم که به اهميت دانش "خلق ثروت" پي برده‌ايم و تشخيص داده‌ايم که اين دانش يا فناوري در کشور ناشناخته است وحالا سعي وافري در ترويج آن از طريق ارايه‌ي سمينارها و کار‌گا‌ه‌هاي آموزشي داريم.

 8. ما همان کساني هستيم که مطالعه‌ي چشم‌انداز بيست‌ساله‌ي کشور را از سال 1373 آغاز کرده‌ايم و در اين زمينه دست کم دو جلد کتاب تأليف کرده‌ايم که با عنوان "ايران دانش‌بنيان و خلاق: تصويري از چشم‌انداز ايران در ژرفاي عصر اطلاعات و دانايي" ان‌شاء الله به زودي منتشر خواهد شد.

 9. ما همان کساني هستيم که نخستين‌بار در کشور به اهميت "صنايع فرهنگي" يا صنايع خلاق پي ‌برديم و با تشکيل يک گروه پژوهشي و ترويجي ويژه در سال 1382 به تلاش رسمي و نظام‌مند خود در اين زمينه افزوديم.

 10. ما همان کساني هستيم که نخستين‌بار چشم‌انداز بيست‌ساله‌ي جامعي را براي پايتخت کشور ـ تهران ـ در فاصله‌ي سال‌هاي 85 ـ 1383 تدوين نموديم. و در اين چشم‌انداز براي نخستين‌بار مفهوم شهر‌هاي فرهنگي يا شهر‌هاي خلاق را به جامعه‌ي شهري ايران معرفي کرديم. عصاره‌ي چشم‌انداز تهران، که با استفاده از آخرين تکنيک‌هاي آينده‌نگاري و با مشارکت بيش از 200 تن از مديران، کارشناسان و صاحب‌نظران امور شهري تدوين شده، چنين است: "تهران 1404: جهان‌شهري فرهنگي، دانش‌بنيان، و معيار در جهان اسلام". آري، تهران در سال 1404 يک جهان‌شهر فرهنگي خواهد بود (ان‌شاءالله). اين چشم‌انداز به سفارش شوراي اسلامي شهر تهران تدوين شد و در سال 1385 به تصويب اين شورا رسيد.

 11. ما همان کساني هستيم که نخستين بار مفهوم "فن‌بازار" را در سال 1379 به کشور معرفي نموده و پيرامون آن کتابي با عنوان "فن‌بازار"1: رويکردي نو به تجارت فناوري و بازارسازي براي دستاورد‌هاي تحقيقاتي" نگاشتيم که در سال 1382 از سوي مؤسسه‌ي آموزشي و تحقيقاتي صنايع دفاعي منتشر گرديد.

 12. ما همان کساني هستيم که نخستين مرکز فن‌بازاري خصوصي را با مجوز وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در سال 1383 به راه انداختيم تا هميار و همکار سازمان‌ها و بنگاه‌هاي صنعتي در انتقال و خريد و فروش فناوري باشد.

 13. ما همان کساني هستيم که نخستين‌بار مفهوم "خوشه‌هاي صنعتي"2 و "خوشه‌هاي فناوري"3 را در سال 1379، زماني که هفته‌نامه‌ي "گسترش صنعت" ارگان سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران را مي‌چرخانديم، به جامعه‌ي صنعتي کشور معرفي کرديم.

 14. ما همان کساني هستيم که نخستين کتاب‌ها در زمينه‌ي فناوري نانو را با هم‌‌کاري ستاد فناوري نانو ترجمه کرديم و اين فناوري را به مديران کشور شناسانديم.

 15. ما همان کساني هستيم که نخستين بار مفهوم "ديده‌باني"4 را در سال 1383 از طريق توليد نشريه‌اي ماهيانه براي يکي از صنايع دفاعي به کشور معرفي کرديم، و نشان داديم که ديده‌باني، سنگ ‌بناي آينده‌پژوهي است، و بدون آن آينده‌پژوهي بي‌معنا مي‌شود. اينک هشتمين سال پياپي است که ما به سفارش سازمان‌هاي مختلف صنعتي، نشريات ديده‌باني را توليد مي‌کنيم.

 16. ما همان کساني هستيم که استراتژي توسعه‌ي صنايع فرهنگي شهر قم را در دست تدوين داريم و برآنيم که به حول و قوه‌ي الهي اين شهر را به يک شهر فرهنگي مذهبي تبديل کنيم؛ دومين شهر فرهنگي در کشور بعد از تهران.

 17. ما همان کساني هستيم که نخستين بار مفهوم "رادار فناوري" را ابداع و به پاره‌اي از صنايع کشور معرفي نموديم تا مزاياي آن را ببينند و بسنجند.

 18. ما همان کساني هستيم که نخستين بار مفهوم "مطالعات ترازيابي"5 را به کشور معرفي کرده و تا کنون چندين پروژه‌ي ترازيابي را به صورت حرفه‌اي انجام داده‌ايم.

 19. ما همان کساني هستيم که در سال 1383 مرکز آينده‌پژوهي علوم و فناوري دفاعي را در يکي از مؤسسه‌هاي تحقيقاتي تابعه‌ي وزارت دفاع راه‌اندازي و تحويل داديم. (ظرف مدت يک‌سال)

 20. ما همان کساني هستيم که از نيمه‌ي دوم سال 1387 تا کنون سرگرم طراحي مرکز آينده‌پژوهي رسانه‌ي ملي در سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران هستيم.

 21. ما همان کساني هستيم که نخستين "مرکز مديريت دانش" در کشور را براي يکي از مؤسسه‌هاي دفاعي طراحي‌ کرده‌ايم. (در فاصله‌ي سال‌هاي 1385 ـ 1384)

 22. ما همان کساني هستيم که نخستين‌بار مفهوم "تفکر ارزشي"6 و مديريت ‌ارزش‌‌محور7 را به کشور عرضه کرديم، و کتاب "تفکر ارزشي: راهي به سوي تصميم‌گيري خلاق" را به جامعه‌ي مديريتي کشور پيشکش نموديم ـ کتابي که به همت آقاي وحيد وحيدي ترجمه شد.

 23. ما همان کساني هستيم که پس از چند سال تلاش، سر انجام در يافتيم که افراد و کارکنان سازمان‌ها و شرکت‌ها براي دست‌يابي به موفقيت در عصر اطلاعات و دانايي به چهار مهارت نياز دارند. ما نام اين مهارت‌ها را "مهارت‌هاي ويژه‌ي آصف براي موفقيت در عصر اطلاعات و دانايي" نام نهاده‌ايم.

 24. ما همان کساني هستيم که نخستين‌ بار بعد از 17 سال تجربه‌ي حرفه‌اي توانستيم ماتريس مهارت‌هاي مورد نياز کارکنان اتاق‌هاي فکر را طراحي کنيم. ما نام اين مهارت‌ها را "ماتريس مهارت‌هاي طلايي ويژه‌ي کارکنان طلايي" انتخاب کرده‌ايم و آن‌ها را به متقاضيان آدرس مي‌دهيم.

 25. ما همان کساني هستيم که مشاور علمي و روش‌شناسي شوراي عالي سلامت کشور در طراحي و تدوين "نقشه‌ي جامع علمي نظام سلامت" بوده‌ايم، و به گمان صاحب‌نظراني که در اين پروژه شرکت داشتند، پيشرفته‌ترين متدولوژي آينده‌نگاري را براي اجراي اين‌ پروژه پيشنهاد داديم.

 26. ما همان کساني هستيم که به سفارش کميته‌ي فناوري نقشه‌ي جامع علمي کشور، گزارش بخش فناوري اين نقشه را تدوين نموديم، و توانستيم فناوري‌هاي اولويت‌دار کشور را در چهار بخش از يکديگر تشخيص داده و راهبرد دستيابي به آن‌ها را پيشنهاد دهيم.

پي‌نوشت‌ها:

 1.  Technomart

 2. Industrial cluster

 3. Technologhy cluster

 4. Observatory

 5. Benchmarking

 6. Value- Focused Thinking

 7. Management by Values (MBV)

   

 


 ۱۳۸۳© انديشكده صنعت و فناوري (آصف)
كليه حقوق براي انديشكده صنعت و فناوري محفوظ است.
طراحي سايت: آذرتاش پويا

 شرکت ايده‌پويان شريف